Weekend po królewsku  

Dodane 29 Sierpień - 2014 - kategoria: Podróże

Jeśli nie mamy pomysłu, gdzie wyjechać na weekendowy wypoczynek polecam odwiedzenie austriackiej stolicy. Nie mamy wcale do Wiednia tak daleko, a w dodatku mamy z tą metropolią świetne połączenie kolejowe, autobusowe i lotnicze. Między wiedeńskim portem lotniczym a polskimi lotniskami w Krakowie i Warszawie kursują linie lotnicze Austrian Airlines i PLL LOT. Oczywiście Wiednia w jeden weekend nie uda się nam dobrze poznać, ale w czasie tych dwóch dni warto jest odwiedzić gromadzące wspaniałe kolekcje sztuki jego trzy cudowne cesarskie pałace: Belvedere, Hofburg i Schonbrunn.

Wiedeń

Choć najmniej znany to najciekawszy

Położony w południowo-wschodniej części Wiednia kompleks pałacowy Belvedere z XVIII w. należy do najmniej znanych, za to uchodzi za najbardziej interesujący. Jest on artystycznym dziełem architektów, rzeźbiarzy, artystów malarzy, znawców barokowej sztuki budowania ogrodów i rzemaiosła artystycznego. Składają się na niego dwie barokowe rezydencje, Górna i Dolna. Zwiedzanie pałacu rozpoczyna się od przejścia przez piękną barokową bramę, za którą od razu ukazuje się Górny Belweder, a przed nim ogromny, betonowy staw. Za pałacem rozciąga się przepiękny ogród alpejski z pomnikami i uroczymi fontannami. Górny Belvedere wzniesiono w celach reprezentacyjnych. Przebogato-okazałymi komnatami są Sala Marmurowa, Galeria Marmurowa i Złota Komnata. W 1781 r. otworzono w Górnym Belvedere Cesarską Galerię Malarstwa, która była pierwszą świecie galerią udostępnioną do publicznego zwiedzania. Dziś skupia ona dzieła światowej sławy mistrzów, m.in. Moneta, Renoira i van Gogha.

Siedziba cesarzy

Położony w samym centrum Wiednia potężny pałac Hofburg był siedzibą władców Austrii od XIII w. aż do 1918 r. Na przestrzeni wieków rozbudowywano go i przebudowywano. Dominującymi w rezydencji stylami jest barok i klasycyzm. Połączony z Bramą Szwajcarską Dziedziniec Szwajcarski jest najstarszą częścią pałacu. Otacza go stary pałac, pałac Amelii z XVI w., Kancelaria Cesarska z XVIII w. i skrzydło Leopolda, w którym rezyduje dziś prezydent Austrii. Na środku placu stoi pomnik siedzącego na koniu Franciszka II. Zwiedzającym udostępnia się pełne przepychu i bogactw apartamenty cesarskie, komnaty reprezentacyjne i skarbiec ze średniowieczną biżuterią i klejnotami koronnych Habsburgów oraz Świętego Cesarstwa Rzymskiego. We wschodniej części pałacu znajduje się jedna z największych kolekcji malarstwa na świecie, a wśród nich prace Michała Anioła, Rafaela i Rembrandta. Każdego roku organizowany jest w pałacu tradycyjny, wielki bal cesarski.

Letnia rezydencja

Największą i najpiękniejszą atrakcją Wiednia jest należący do tej samej kategorii co Wersal, urządzony w stylu rokoko pałac Schonbrunn. Można go zwiedzać dwoma trasami wielką obejmującą czterdzieści pokoi i krótszą, ale tą przegapi się najciekawsze jego komnaty, a pałac łącznie ma ich ponad 1,4 tys. Obszar Schonbrunn to również piękne ogrody, park i najstarsze w Europie ZOO. Wszystko jest tu warte naszej uwagi.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.