Ryanair – wylot przed czasem  

Dodane 15 Styczeń - 2013 - kategoria: Tanie Linie Lotnicze

RyanairDo tej pory nawet nie przyszło nam do głowy, że samolot może odlecieć z lotniska przed czasem w dodatku bez wszystkich pasażerów. Nie ma jednak w życiu rzeczy niemożliwych. Psikus taki uczyniły pasażerom 8 stycznia tego roku startujące z Lotniska Warszawa irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair. Samolot przewoźnika odleciał z Okęcia przed czasem i bez pasażerów.

Dwudziestu wystawionych

Z powodu wystartowania 15 minut przed godziną podaną na lotniskowych monitorach, nie odleciało Ryanairem z Warszawy do Manchesteru dwudziestu mocno zdziwionych pasażerów. Mimo, że warszawski port lotniczy podawał godzinę, na którą samolot otrzymał slot, czyli zgodę koordynatora, niskobudżetowy przewoźnik pokierował się własnym rozkładem. Ryanair na lotnisku Chopina stacjonuje tymczasowo, odbywając loty na podstawie rozkładu obowiązującego na Lotnisku Modlin, ale rozkład lotów na warszawskim lotnisku jest koordynowany i przewoźnik może wykonywać swoje operacje tylko wtedy, gdy uzyska zgodę koordynatora lotów. Do czego się w tym wypadku nie dostosował.

Planowy żart?

Slot od koordynatora Ryanair uzyskał na godzinę 11:30, tj. na pół godziny później niż wskazywał rozkład odlotu z Modlina odlot. Godzinę 11:00 pasażerowie mieli na potwierdzeniach rezerwacji. Lotniskowe monitory wyświetlały jednak godzinę odlotu 11:30, a więc bramka do godziny 11:10 powinna być otwarta. Na pół godziny przed odlotem następuje zamknięcie. Rozkładowo Ryanair powinien odlecieć do Manchesteru o godzinie 11:30, jednak o 10:50 zamknął bramkę, a około 11:14 naruszając procedury, nie mając slotu, odleciał, pozostawiając na terenie terminala dwudziestu zawiedzionych pasażerów. Tanie linie lotnicze Ryanair złożyły bez zgody koordynatora lotów w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej plan lotu z Modlina, czyli z godzina startu 11:00 i na tej podstawie otrzymały zgodę na start.

Kto jest winny?

Dwudziestu pozostawionych na warszawskim lotnisku pasażerów sugerowało się prezentowaną na tablicy godziną odlotów. Przewoźnik twierdzi, że zła była godzina odlotu wyświetlana przez lotnisko na tablicy, a wszyscy pasażerowie godzinę odlotów 11:00mieli podaną na kartach pokładowych. Warszawski port lotniczy logicznie odpiera zarzuty, bo obowiązują Ryanaira sloty koordynatora, a nie modlińskie godziny operacji przewoźnika.

Jest wina, kary nie będzie

Naruszenie procedur na koordynowanych lotniskach w Europie taka sytuacja jest związana z sankcjami karnymi. Tymczasem wygląda na to, że Ryanair w tym polskim przypadku za ten incydent nie poniesie żadnych konsekwencji, bowiem w naszym kraju Urząd Lotnictwa Cywilnego nie przewiduje żadnych kar za podobne złamanie procedur. Dla tanich linii lotniczych Ryanair liczyło się najbardziej to, by jak najkrócej stać na płycie lotniska, choćby kosztem złamania procedur. Ryanair swój pobyt na lotnisku Chopina w Warszawie ponownie przedłuża i wszystkie swoje rejsy z tego portu lotniczego będzie realizował aż do godziny 23:59 22 stycznia 2013 roku.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.